Production Schedule 2018

 

Advanced Classes Cancelled for BHS Finals

Monday 6/18       Ballet VII/VIII

Tuesday 6/19       Ballet VII/VIII 

Wednesday 6/20  Ballet VI/VII and Ballet VII/VIII

Friday 6/22         Ballet V - please attend morning class instead

 

Added Ballet Repertory Classes (in addition to regular Thursday and Friday classes)

Thursday 6/21

10:00-11:15    Ballet Warm-Up Class Levels V + VI-VII + VII-VIII (Cait) BDC

11:30-1:30      Les Sylphides, Sleeping Beauty, Pointe I  (Cait) BDC

Friday 6/22

10:00-11:15 Ballet Warm-Up Class Levels V + VI-VII + VII-VIII Kim & Christiana BDC

11:30-1:30 Les Sylphides, Sleeping Beauty, Pointe I Kim & Christiana BDC

 

Last Day Regular BDC Class Schedule - Friday 6/22

 

Spacing Rehearsals - Saturday 6/23: 

10:00-10:30 Tap I/II   Spacing with Laura at BPA

10:30-11:00 Tap III    Spacing with Laura at BPA

11:00   Volunteers meet at BDC to rollup the dance floor and bring it to BPA

11:00-11:30 Tap IV    Spacing with Laura at BPA

11:30-12:00 Tap V     Spacing with Laura at BPA

12:00-1:30 Tap VII-VIII    Spacing & Light Tech with Laura at BPA

1:30-2:00    Volunteers & Tech Crew Roll down the Marley Floor at BPA

2:00-2:30    Music & Dance I (Whitney’s Class)   Spacing with Whitney at BPA

2:30-3:00    Ballet I/II (Whitney’s Class)   Spacing with Whitney at BPA

3:00-3:30 Modern I/II   Spacing with Christiana at BPA

3:30-4:00 Ballet I/II (Sandy’s Class)   Spacing with Sandy at BPA

4:00-4:30 Music & Dance I (Sandy’s Class)   Spacing with Sandy at BPA

4:00-5:30 Ballet Warm-Up Class Levels VI-VIII+VII-VIII with Cait at BDC

4:30-5:00 Intro to Movement   Spacing with Gary at BPA

5:00-5:30 Modern III   Spacing with Gary at BPA

5:30-6:00 Jazz IV   Spacing with Gary at BPA

6:00-6:30 Ballet IV   Spacing with Cait at BPA

6:00-6:30 Adv Ballet Levels VI-VII+VII-VIII into Costumes for Sleeping Beauty & Pointe I  at BPA

6:30-7:00 Pointe I   Spacing & Light Tech with Cait at BPA

7:00-8:00 Sleeping Beauty Suite    Spacing & Light Tech with Cait at BPA

 

Spacing Rehearsals - Sunday 6/24

10:00-10:30 Ballet III   Spacing with Kim and Christiana at BPA

10:30-11:00 Modern IV   Spacing with Kim at BPA

11:30-12:30  Warm-Up Class Levels VI-VII+VII-VIII with Kim at BDC

11:30-12:00 Music & Dance II   Spacing with KJ at BPA

12:00-12:30 Modern V   Spacing with KJ at BPA

12:30-1:00 Jazz V   Spacing with KJ at BPA

1:00-2:00 Jazz Repertory (What We Build)  Spacing & Light Tech with KJ at BPA

2:00-3:00 Contemporary Repertory (We Are...)   Spacing & Light Tech with KJ at BPA

3:00-3:45 Jazz VI   Spacing & Light Tech with KJ at BPA

3:45-4:30 Modern VI   Spacing & Light Tech with Christiana at BPA

5:00-6:00 Advanced Comp (Surge to Ascend)   Spacing & Light Tech with Comp Class at BPA

6:00-7:00 Modern Repertory (Energizer)   Spacing & Light Tech with Christiana at BPA

 

Light Tech Rehearsals - Monday 6/25

10:00-11:30  Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with Whitney at BDC

12:00-1:00  Les Sylphides Spacing with Cait & Whitney & Christiana at BPA

1:00-3:00pm   Les Sylphides Light Tech with Cait & Whitney & Christiana at BPA

3:30-5:30pm    Advanced Repertory Light Tech: Sleeping Beauty, Pointe I, Modern Repertory (Energizer), Jazz VI, Contemporary Repertory (We Are...), Modern VI, Jazz Repertory (What We Build), Comp

 

Dress Rehearsal - Tuesday 6/26

3:00-4:30 Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with Kim at BDC

4:30    Backstage Volunteers arrive at BPA theater

5:00    DANCER’S CALL AT THEATER  - Casts of Thursday + Friday Shows (except Intro to Movement class*)

5:15   Dancer’s Call Onstage

5:15   Sound Tech Call

5:30-6:15  Grand Finale Rehearsal

6:15   Tech Crew Call

6:15-7:00   Snacks, Costumes & Make-Up Backstage

6:15 *Introduction to Movement class arrives at BPA Theater Lobby BPA

7:00  DRESS REHEARSAL #1

 

Dress Rehearsal - Wednesday 6/27

1:30-3:00   Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with Cait at BDC

3:30-4:30   Les Sylphides Full Run Onstage at BPA

4:30     Backstage Volunteers arrive at BPA Theater

5:00     DANCER’S CALL AT THEATER - Casts of Saturday Mat + Eve Shows (except Music & Dance classes*)

5:15   Dancer’s Call Onstage

5:15   Sound Tech Call

5:30-6:15   Grand Finale Rehearsal

6:15   Tech Crew Call

6:15-7:00   Snacks, Costumes & Make-Up Backstage

6:15 *Music & Dance I + Music & Dance II classes arrive at BPA Theater Lobby BPA

7:00  DRESS REHEARSAL #2

 

Performance - Thursday 6/28

4:00-5:30   Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with Cait at BDC

5:00    Costume Crew arrives at the theater

5:30    Tech Crew Call & Backstage Volunteers arrive at theater BPA

6:00    DANCER’S CALL AT THEATER (Thurs Eve Cast)

7:00  PERFORMANCE #1

 

PERFORMANCE - Friday 6/29

4:00-5:30   Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with Whitney at BDC

5:00   Costume Crew arrives at the theater

5:30   Tech Crew Call & Backstage Volunteers arrive at theater BPA

6:00   DANCER’S CALL AT THEATER (Fri Eve Cast) BPA

7:00   PERFORMANCE #2

 

Performance - Saturday matinee 6/30

11:00-12:00   Warm-Up Class Levels V+VI-VII+VII-VIII with KJ at BDC

12:00   Costume Crew arrives at the theater

12:30   Tech Crew Call & Backstage Volunteers arrive at theater BPA

1:00    DANCER’S CALL AT THEATER (Sat Mat Cast) BPA

7:00   PERFORMANCE #3

 

Performance - Saturday evening 6/30

5:15-6:00   Warm-Up Onstage Levels V+VI-VII+VII-VIII with Christiana at BPA

5:00     Costume Crew arrives at the theater

5:30     Tech Crew Call & Backstage Volunteers arrive at theater BPA

6:00     DANCER’S CALL AT THEATER (Sat Eve Cast) BPA

7:00pm     Performance #4 BPA